George Tools mobile workbench with black handles 117 cm black
In stock
4 - 7 workdays
- Warranty 2 years full warranty
- Largest range garage storage systems
- Easy returns within 30 days
- View products in our showroom
- Get a bulk discount starting from € 5.000
- Excellent Trusted Shops rating
- Purchase on invoice
Pros and cons
According to our expert Marc
- With ruberwood worktop
- Wheels with brake included
- Lockable with a cylinder lock
- Available in black only
Product description
This black mobile workbench from George Tools is essential in any garage or workshop. Thanks to its wheels, you can work anywhere in your workspace. The workbench features a 1.8 cm thick wooden worktop. The drawers in various sizes are all fitted with strong ball bearings and can be locked with a central lock.
Benefits of the George Tools Mobile Workbench 117 cm 9 drawers black:
- Includes tool wall
- 45 kg load capacity for the large drawer
- 30 kg load capacity for the smaller drawers
- 45 kg load capacity for the deep drawers
- 185 kg load capacity worktop
- 4 heavy-duty wheels, 2 with brake
- Strong steel handle
- 9 drawers in various sizes:
Specific dimensions
Top
- 105.5 x 39.4 x 7 cm
Left
- 2 drawers top left: 49.5 x 39.4 x 4.9 cm
- 1 drawer middle left: 49.5 x 39.4 x 6.5 cm
- 1 drawer bottom left: 49.5 x 39.4 x 20.5 cm
Right
- 2 drawers top right: 49.5 x 39.4 x 4.9 cm
- 1 drawer middle right: 49.5 x 39.4 x 6.5 cm
- 1 drawer bottom right: 49.5 x 39.4 x 20.5 cm
Product specifications
| Dimensions (LxWxH) | 124,8 x 46,2 x 150,6 cm |
|---|---|
| Dimensions drawer a | 105,8 x 39,3 x 10,5 cm |
| Dimensions drawer b | 49,6 x 39,3 x 7,7 cm |
| Dimensions drawer c | 49,6 x 39,3 x 9,1 cm |
| Dimensions drawer d | 49,6 x 39,3 x 24,2 cm |
| Size tool panel | 117 x 2,2 (10) x 56,3 cm |
| Material | Metal |
| Worktop material | Rubberwood |
| Worktop thickness | 1,8 cm |
| Depth worktop | 46 cm |
| Worktop length | 117 cm |
| Finish | Powder coating |
| Colour | Black |
| RAL | RAL 9011 |
| Number of drawers | 9 |
| Number of dressers | 3 |
| Number of open shelves | 0 |
| Number of wall cabinets | 0 |
| Number of wheels | 4 |
| Load capacity drawer | 45 kg |
| Lockable | Yes |
| Height-adjustable | No |
| Tool wall | Yes |
| Including tools | No |
| Static load | 185 kg |
| Warranty period
Learn all about the warranty on our warranty page. |
2 years full warranty |
| Delivery time | 4 - 7 workdays |
| Weight | 95,2 kg |
| Brand | George Tools |
| EAN | 8721077877839 |
| Product line | Standard |
Product Attachments
Do you have a question?
Would you like to know more? Send an email to George at Work. We'll try to reply as soon as possible after you've sent your question. We'll reply within 2 to 3 business days.
Recently viewed products
Are you sure you would like to remove this item from the shopping cart?
This item is a part of the approved quote. Removing it will remove all quote items from the cart.