Kraftmeister Standard mobile workbench plywood blue
In stock
4 - 7 workdays
- Warranty 2 years full warranty
- Largest range garage storage systems
- Easy returns within 30 days
- View products in our showroom
- Get a bulk discount starting from € 5.000
- Excellent Trusted Shops rating
- Purchase on invoice
Pros and cons
According to our expert Marc
- Two swivel castors with brake
- Solid plywood worktop
- With a perforated tool wall
- Only available with a plywood worktop
Product description
This heavy duty roller cabinet & mobile workstation combo is Kraftmeister's latest product added to the Standard series product line. It is equipped with a total of 10 fully extendable drawers which have a load capacity of up to 40kg each and also houses a small storage cabinet with two doors. Placed on top is a 30mm thick plywood worktop to allow work of any kind to be carried out.
The Greyline mobile workbench includes:
- 10 fully extendable drawers
- 4 heavy-duty wheels (includes 2 castor wheels with brakes)
- 30mm thick plywood worktop
- Storage cabinet with 2 shelves
- Built-in pegboards
- Drawers and storage cabinet equipped with central locking.
Specifications:
Overall size: 74 x 115 x 88,5 cm
Drawer measurements:
Drawers 1,2 & 3: 40,5 x 56,5 x 7,5 cm
Drawer 4: 40,5 x 56,5 x 10 cm
Drawer 5: 40,5 x 56,5 x 22 cm
All sizes depicted are: width x depth x height
Product specifications
| Dimensions (LxWxH) | 122 x 75 x 89 cm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Worktop material | Plywood |
| Worktop thickness | 3 cm |
| Depth worktop | 75 cm |
| Worktop length | 115 cm |
| Colour | Blue |
| Number of drawers | 10 |
| Number of doors | 2 |
| Including adjustable feet | No, optional |
| Load capacity drawer | 30 kg |
| Lockable | Yes |
| Corner setup | XL setup |
| Warranty period
Learn all about the warranty on our warranty page. |
2 years full warranty |
| Delivery time | 4 - 7 workdays |
| Brand | Kraftmeister |
| EAN | 8719558785568 |
| Product line | Standard |
| Weight | 140 kg |
| Dimensions drawer a | 56,5 x 40,5 x 6,6 cm |
| Dimensions drawer b | 56,5 x 40,5 x 9,5 cm |
| Dimensions drawer c | 56,5 x 40,5 x 21 cm |
Do you have a question?
Would you like to know more? Send an email to George at Work. We'll try to reply as soon as possible after you've sent your question. We'll reply within 2 to 3 business days.
Recently viewed products
Are you sure you would like to remove this item from the shopping cart?
This item is a part of the approved quote. Removing it will remove all quote items from the cart.