Kraftmeister Standard mobile workbench plywood red
In stock
4 - 7 workdays
- Warranty 2 years full warranty
- Largest range garage storage systems
- Easy returns within 30 days
- View products in our showroom
- Get a bulk discount starting from € 5.000
- Excellent Trusted Shops rating
- Purchase on invoice
Pros and cons
According to our expert Marc
- Two swivel castors with brake
- Solid plywood worktop
- With a perforated tool wall
- Only available with a plywood worktop
Product description
This heavy duty roller cabinet or mobile workstation, is the latest addition to the Redline series from Kraftmeister. This tool trolley can be used as a mobile workbench and is equipped with 10 fully extendable drawers and a storage cabinet. The mobile workbench is equipped with a 30mm thick plywood worktop and has a gloss red finish very similar to the Kraftmeister Redline series.
Advantages of this mobile workbench
• 10 fully extendable drawers
• 40 kg load capacity per drawer
• 4 heavy-duty castor wheels, 2 with brakes
• 30mm thick plywood worktop
• storage cabinet with 2 shelves
• built-in tool panels Specifications
Total dimensions: 123 x 52.5 x 89 cm
Drawer dimensions:
Drawers 1.2 & 3: 56.6 x 40.5 x 6.6 cm D
rawer 4: 56.6 x 40.5 x 9.5 cm
Drawer 5: 56.6 x 40.5 x 21 cm
Product specifications
| Dimensions (LxWxH) | 122 x 75 x 89 cm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Worktop material | Plywood |
| Worktop thickness | 3 cm |
| Depth worktop | 75 cm |
| Worktop length | 115 cm |
| Colour | Red |
| Number of drawers | 10 |
| Number of doors | 2 |
| Including adjustable feet | No, optional |
| Load capacity drawer | 30 kg |
| Lockable | Yes |
| Corner setup | XL setup |
| Warranty period
Learn all about the warranty on our warranty page. |
2 years full warranty |
| Delivery time | 4 - 7 workdays |
| Brand | Kraftmeister |
| EAN | 8719558788453 |
| Product line | Standard |
| Weight | 140 kg |
| Dimensions drawer a | 56,5 x 40,5 x 6,6 cm |
| Dimensions drawer b | 56,5 x 40,5 x 9,5 cm |
| Dimensions drawer c | 56,5 x 40,5 x 21 cm |
Do you have a question?
Would you like to know more? Send an email to George at Work. We'll try to reply as soon as possible after you've sent your question. We'll reply within 2 to 3 business days.
Recently viewed products
Are you sure you would like to remove this item from the shopping cart?
This item is a part of the approved quote. Removing it will remove all quote items from the cart.