Kraftmeister Standard tool cabinet 5 drawers blue
In stock
4 - 7 workdays
- Warranty 2 years full warranty
- Largest range garage storage systems
- Easy returns within 30 days
- View products in our showroom
- Get a bulk discount starting from € 5.000
- Excellent Trusted Shops rating
- Purchase on invoice
Pros and cons
According to our expert Marc
- Carrying capacity of drawers 30 kg
- Drawer guide with ball bearing
- The product is delivered assembled
- Can only be combined with Standard line products
Product description
Product specifications
| Dimensions (LxWxH) | 68 x 45,8 x 91 cm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Colour | Blue |
| Number of drawers | 5 |
| Including adjustable feet | No, optional |
| Load capacity drawer | 30 kg |
| Lockable | Yes |
| Warranty period
Learn all about the warranty on our warranty page. |
2 years full warranty |
| Delivery time | 4 - 7 workdays |
| Brand | Kraftmeister |
| EAN | 8719558785322 |
| Product line | Standard |
| Weight | 49 kg |
| Dimensions drawer a | 56,5 x 40 x 5,8 cm |
| Dimensions drawer b | 56,5 x 40 x 13,5 cm |
Do you have a question?
Would you like to know more? Send an email to George at Work. We'll try to reply as soon as possible after you've sent your question. We'll reply within 2 to 3 business days.
Recently viewed products
Are you sure you would like to remove this item from the shopping cart?
This item is a part of the approved quote. Removing it will remove all quote items from the cart.