Sandblasting agent garnet speedblast - 25 kg bag
In stock
4 - 7 workdays
- Buy 10 for €40.50 €33.47 each and save 10%
- Buy 30 for €36.00 €29.75 each and save 20%
- Warranty 2 years full warranty
- Largest range garage storage systems
- Easy returns within 30 days
- View products in our showroom
- Get a bulk discount starting from € 5.000
- Excellent Trusted Shops rating
- Purchase on invoice
Product description
Garnet (also known as Speedblast) blasting grit is similar to our Sibasiv grit. A grit without iron. The raw grains can be reused several times and provide a rough end result. A more widely used steel grit due to the lower hardness compared to Corund and Sibasiv. This steel grit scores 7.5 to 8 on the Mohs hardness scale.
Advantages of Garnet blasting grit:
- Grain shape: angular
- Used on materials: concrete, wood, iron, steel
- Ideal for removal of: paint, rust, facade and concrete renovations
- Suitable for blast pots and blast cabinets
- Supplied in a 25 kg bag
Product specifications
| Grain size | 0,2 - 0,6 mm / MESH 30/60 |
|---|---|
| Used for | Pressure Blasting Cabinet |
| Hardness | 7,5 - 8 Mohs |
| Melting point | 1300 °C |
| Warranty period
Learn all about the warranty on our warranty page. |
2 years full warranty |
| Delivery time | 4 - 7 workdays |
| Weight | 25 kg |
| Brand | George Tools |
| EAN | 8719324320986 |
Do you have a question?
Would you like to know more? Send an email to George at Work. We'll try to reply as soon as possible after you've sent your question. We'll reply within 2 to 3 business days.
Recently viewed products
Are you sure you would like to remove this item from the shopping cart?
This item is a part of the approved quote. Removing it will remove all quote items from the cart.